Retrospektywa – Walter Ruttmann

Co roku w ramach Ekstraklasy prezentowany jest dorobek jednego z najwybitniejszych twórców kina światowego. W tym roku na Szczecin European Film Festival pokażemy retrospektywę Walthera Ruttmanna – artysty, wizjonera, reżysera uznawanego za najbardziej kreatywny umysł niemieckiego filmu abstrakcyjnego i eksperymentalnego.

Absolwent malarstwa i architektury na Uniwersytecie w Zurychu i w Monachium. Wraz z Hansem Richterem i Vikinqiem Eggelingiem przez dłuższy czas eksperymentował z filmem abstrakcyjnym. Po 1925 Ruttmann postanowił ostatecznie zakończyć swoją działalność w tym obszarze, ukierunkowując swoją pasję w stronę nowych możliwości montażu. Największą sławę zawdzięcza swemu filmowi „Berlin. Symfonia wielkiego miasta” z 1927 r. Po fascynacji filmem niemym i rozległych doświadczeniach w tej materii Ruttmann w latach późniejszych stał się częścią aparatu propagandowego nazistowskich Niemiec. Współpracował z Leni Riefenstahl, wraz z którą napisał scenariusz do filmu „Triumf woli”. Jest także współautorem zdjęć do legendarnego „Metropolis” i Nibelungów” Fritza Langa. Zginął na froncie w czasie II Wojny Światowej, realizując kronikę filmową o froncie wschodnim.

Oprócz jego najbardziej znanego filmu „Berlin: Symfonia wielkiego miasta”, Ruttmann jest autorem takich filmów jak „Melodie świata”, „Weekend”, a także licznych animowanych filmów krótkometrażowych.  Krótko mówiąc: Program dla prawdziwych koneserów kina.

Zapraszamy.

 

1. Berlin, die Sinfonie der Großstadt / Berlin: Symfonia wielkiego miasta

2. Melodie der Welt / Melodie świata

3. Weekend

4. In der Nacht / Nocą

5. Filmy krótkometrażowe 1921-1925

a Lichtspiel Opus I  

b Opus II

c Opus III

d Opus IV 

6. Filmy reklamowe      

a Der Sieger/  Zwycięzca

b Das Wunder / Cud

c Das wiedergefundene Paradies / Odnaleziony raj

d Der Aufstieg / Wzlot

e Spiel der Wellen / Gra fal

f „Dort, wo der Rhein…” / „Tam, gdzie Ren…”

 

Organizatorzy Szczecin European Film Festival 2014 składają serdeczne podziękowania dla Goethe-Institut oraz Biblioteki Niemieckiej i Medioteki Języka Niemieckiego w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie za wypożyczenie filmów z Filmarchiv Prag i zgodę na ich projekcję podczas Festiwalu.

Biblioteka Niemiecka i Medioteka Języka Niemieckiego (partner: Goethe-Institut)

Biblioteka Niemiecka i Medioteka Języka Niemieckiego jest biblioteką partnerską Instytutu Goethego i mieści się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Służy informacją i lekturą wszystkim zainteresowanym. Oferuje bogaty zbiór książek, mediów audiowizualnych oraz czasopism w języku niemieckim. Jej zbiory obejmują encyklopedie, słowniki, aktualne publikacje o tematyce kulturalnej, społecznej i politycznej, klasykę niemieckojęzyczną, współczesną beletrystykę, literaturę dla dzieci i młodzieży, najnowsze podręczniki do nauki języka niemieckiego, materiały dydaktyczne do nauczania języka niemieckiego. Biblioteka poleca także niemieckie audiobooki, muzykę z Niemiec oraz niemieckie filmy. Pomaga uczącym się języka niemieckiego, poleca materiały dydaktyczne nauczycielom, podręczniki dla uczniów i studentów, książki dla dzieci i młodzieży oraz dobrą literaturę dla lubiących czytać w języku Goethego. Prowadzi działalność upowszechniającą literaturę i język niemiecki oraz najnowsze zjawiska kultury europejskiej. Zaprasza do serwisu online biblioteki internetowej Goethe-Institut.

 

 

          

Ekstraklasa: