2017-08-25

Z kamerą przez Bałtyk!

Z Kamerą przez Bałtyk

 
Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na wrześniowe „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną”, podczas których zaprezentujemy wyróżniające się podejmowaną tematyką i wielokrotnie nagradzane produkcje twórców z Łotwy, Szwecji, Estonii, Litwy i Danii.
 
Region Morza Bałtyckiego jest nie tylko zróżnicowany kulturowo, ale również bogaty w nietuzinkowe zjawiska filmowe, które we wrześniu przybliżymy w postaci projekcji filmów oraz rozmów na ich temat. Jak poradzi sobie z dramatem życiowym młoda Raya i jej rodzeństwo z Łotwy, a jak Jennifer ze Szwecji? Jak brzmią dźwięki litewskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, a co będziemy jeść w przyszłości? Przyjdź i przekonaj się sam. Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych obrazów, moderowanymi przez dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę oraz Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin.
 
Pokazy odbywać się będą w każdy wtorek o godzinie 19:00 w siedzibie Stowarzyszenie Kamera w Szczecinie. W programie filmy nagradzane m.in. na  Berlinale, Palm Springs International Film Festival oraz przez Szwedzki Instytut Filmowy. Wypłyń na morze europejskiego kina z OFFicyną!
 
Wstęp wolny.
 
 
Program:
 
Wtorek 5 września, godz. 19:00
 
„Es esmu šeit” / „Marzenia”
reż. Renārs Vimba, 106 min., dramat, Łotwa, 2016 r.
 
Emocjonalnie głęboki dramat przedstawiający losy rodzeństwa zmuszonego przez życie do drastycznych działań, po tym jak umiera ich jedyna opiekunka. Nastoletnia Raya musi ukryć śmierć babci i tak zorganizować życie rodzeństwa by nikt nie zauważył braku dorosłych, a tym samym ochronić ich przed domem dziecka. Raya zmaga się z wymuszoną przedwczesną dojrzałością i próbuje odnaleźć swą matkę. Czy ocali rodzeństwo i odbuduje rodzinne więzy zerwane przez emigrację za pracą?
 
Film nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale, laureat Palm Springs International Film Festival i Seattle International Film Festival, nagrodzony przez Latvian National Film Festival.
 
Dyskusję towarzyszącą projekcji filmu przeprowadzi dr Damian Romaniak.
 
Wtorek 12 września, godz. 19:00
 
„Flocken” / „Stado”
reż. Beata Gĺrdeler, 110 min., dramat,  Szwecja, 2015 r.
 
Z dala od zgiełku dużych miast wszyscy się znają i mają silne relacje społeczne. Spokojne życie nastolatki w małej skandynawskiej miejscowości jest utarte schematami i zwyczajnością. Wszystko się jednak zmienia gdy zostaje zgwałcona. Zamiast otrzymać wsparcie, zostaje posądzona o kłamstwo i napiętnowana przez lokalną społeczność. Film pokazuje co przechodzą zgwałcone kobiety mieszkające na peryferiach i z jakimi problemami muszą się mierzyć. Czy uda się Jennifer przekonać sąsiadów i bliskich kto tak naprawdę jest ofiarą?
 
Film nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale, Złotym Żukiem przez Szwedzki Instytut Filmowy oraz Złotym Koziołkiem na Ale Kino!, nominowany w konkursie "Meeting Point" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid.
 
Dyskusję towarzyszącą projekcji filmu przeprowadzi Małgorzata Frymus.
 
Wtorek 19 września, godz. 19:00
 
„Curonia”
reż. John Grzinich, 41 min., dokument,  Estonia/Litwa, 2015 r.
 
Film bada relację między artystą, a środowiskiem mierzei Kurońskiej (wybrzeże Litwy) poprzez proces odkrywania sprzężenia dźwięku i wsłuchania się w niego. Wyselekcjonowany dobór dźwięków i obrazu zbliża nas do natury i skłania do rozterki nad otaczającym nas środowiskiem. Film idealny na odprężający wieczór.
 
Film nominowany do nagród na Artcroft Film and Video Festival, Wolves International Film Festival oraz Szczecin European Film Festival.
 
Dyskusję towarzyszącą projekcji filmu przeprowadzi Małgorzata Frymus.
 
Wtorek 26 września, godz. 19:00
 
„Bugs” / „Robaki”
reż. Andreas Johnsen, 73 min, document, Dania, 2016 r.
 
Insekty czy owady wielu odpychają, choć są uważane za pożywienie przyszłości. Dokument przedstawia niesamowitą podróż kucharzy po najdalszych zakątkach globu w poszukiwaniu... najsmaczniejszych robaków. Piękne, lecz czasem kontrowersyjne zdjęcia przybliżają proces pozyskiwania i przygotowania nietypowego pożywienia oraz zwraca uwagę na kierunki rozwoju ludzkości i idący za nimi wpływ na środowisko.
 
Film nagrodzony na Festival Cinemambiente w Torino, nominowany m.in. na Cleveland International Film Festival, Edinburgh International Film Festival, Tribeca Film Festival.
 
Dyskusję towarzyszącą projekcji filmu przeprowadzi dr Damian Romaniak.
 
 
dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.
 
Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.
 
 
Wszystkie projekcje odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia Kamera, al. Papieża Jana Pawła II 17 (wejście od ulicy Mazurskiej), w każdy wtorek od 5 września o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny na: http://officyna.art.pl.
 
 
 
Projekt dofinansowany ze środków:
 
 
Patronat medialny:

 
 
Partner:
 
 
Organizator projektu: