DEFA: Podział jako tożsamość

Deutsche Film AG (Niemiecka Wytwórnia Filmowa), w skrócie DEFA była jedynym studiem filmowym w NRD. Została założona w 1946 roku, ale działała już od 1945 w sowieckich, odebranych Niemcom studiach takich jak: Tobis, UFA, Tesch Und Afifa. Ten, kto pracował przy produkcji filmów nacjonalistycznych w Trzeciej Rzeszy, po wojnie został bezpośrednio zatrudniony w studiu DEFA. Dopiero kiedy otworzono wschodnioniemieckie i wschodnioberlińskie studia filmowe, wielu filmowców odeszło ze studia DEFA lub też aż do powstania muru berlińskiego w 1961 roku, dojeżdżali oni do pracy w zachodnich Niemczech. 
 
Do 1992 roku DEFA wyprodukowała 700 filmów fabularnych, 750 filmów animowanych i ponad 2000 filmów dokumentalnych, długo- i krótkometrażowych. Tematy filmów studia DEFA pokrywały się z nadrzędnymi tematami w NRD w latach 50. i 80. Państwowość NRD, rozwój,  potknięcia, a wreszcie jego upadek zostały w filmach studia DEFA dokładnie udokumentowane i odzwierciedlały ówczesną rzeczywistość. Materiały te od lat 90. uważane są przez naukowców i hobbystów, zwłaszcza w USA, za wyjątkowy skarb. 
 
W dzisiejszych badaniach studia DEFA filmy z niewielką ilością kopii oraz niewielką liczbą widzów, odgrywają większą rolę niż produkcje odnoszące sukces wśród publiczności.
 
Jörg Foth
Foto: Peter Ziesche
 
Urodzony w Berlinie w 1949 roku. Ukończył reżyserię na Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf w Poczdamie.  W 1977 roku rozpoczął pracę jako asystent reżysera w telewizji NRD, następnie na tym samym stanowisku pracował w studiu filmowym DEFA, gdzie w późniejszym czasie zaczął pracować jako reżyser filmów fabularnych. Od 1985 roku zajmował się w studiu DEFA również reżyserią filmów dokumentalnych. Od 1991 roku reżyser-freelancer. Reżyser kilkudziesięciu filmów fabularnych i dokumentalnych, a także sztuk teatralnych.

Przeszłe wydarzenia